Як реформувати український «Лісгосп»?

стратегія7 листопада 2017 у представництві Світового банку в Україні (Київ) відбувся круглий стіл «Стратегія сталого розвитку та інституційного реформування лісового й мисливського господарства України: цілі, можливості, ризики».

Власне проект згаданої Стратегії (до 2022 року) презентувала завідувач сектору міжнародних відносин, науки та зв’язків з громадськістю Державного агентства лісових ресурсів Любов Полякова.

Своє бачення ролі, позитивів та недоліків “СТратегії” висловили також у своїх презентаціях експерти Проекту технічної допомоги «Сприяння реформі лісового сектора в Україні» (Світовий банк). А саме: у презентації «Правове забезпечення реалізації стратегії: виклики та ризики» – Віталій Сторожук, «Недоліки системи управління лісами в Україні. Що виправляє стратегія?» — Михайло Попков.

Зокрема, Віталій Сторожук відзначив складність та тривалість створення запропонованого у проекті Стратегії “Лісового фонду”. Якщо ж узяти на озброєння раніше окреслені експертами Світового банку ідеї щодо створення одної або кількох незалежних лісових компаній (холдингів, корпорацій – форму ще варто уточнити у ході дискусій), то потреба створення Лісового фонду взагалі відпаде.

Михайло Попков акцентував серед іншого на тому, що у проекті Стратегії не враховано цілу низку економічних реалій сьогодення, зокрема, кричущий дисбаланс між зарплатами працівників лісгоспів ресурсних областей та Півдня, між високими середніми зарплатами у лісгоспах Карпат та Полісся й низькою рентабельністю цих підприємств тощо. Без широкого економічного аналізу, й, зокрема, розуміння причин низької рентабельності українського лісового господарства Стратегія не може бути ухвалена, вважає експерт.

Активне участь у обговоренні узяли члени робочої групи, відповідальної за розробку вищезгаданого проекту стратегії, представники Міністерства аграрної політики й продовольства (у т.ч. заступник міністра Ольга Трофімцева),  Державного агентства лісових ресурсів, Міністерства екології й природних ресурсів (у т.ч. заступник міністра Василь Полуйко), інших зацікавлених органів влади, представники донорської та експертної спільноти, приватного сектора й НУО (список запрошених додається, але варто розуміти, що він дещо відрізняється від списку пристуніх. Так, не змогли узяти участь народні депутати, оскільки це був сесійний тиждень і т.д.).

Багатьох учасників, особливо – представників бізнесу, зацікавило питання забезпечення підриємств сировиною, у т.ч. чи рахували автори Стратегії баланс існуючих ресурсів та потреб, які виникнуть із введенням у дію нових промислових потужностей, які зараз активно проектуються та будуються в Україні.

Підсумовуючи результати обговорення координатор Проекту технічної допомоги «Сприяння реформі лісового сектора в Україні» Оксана Коваленко зазначила., що експерти проекту, команда лісових експертів Світового банку в Україні підтримують важливість розробки політики й стратегії розвитку лісового сектора та інших програмних документіві, сприяли і наразі сприяють цьому процесу та готові й надалі надавати експертну підтримку.

У той же час як експерти вищезгаданого проекту, так і чимало інших учасників круглого столу зазначили, що представлений проект Стратегії не відповідає статусу національної лісової стратегії і не містить довгострокових рішень проблем лісового сектора. Але частина викладених у даному проекті пропозицій є важливими та затребуваними для подолання кризи у лісовому секторі. Тому було запропоновано знизити статус документу до рівня розпорядження Кабміну щодо ухвалення невідкладних заходів з ліквідації кризових явищ у лісовому секторі та підготовки комплексної реформи управління лісами. А сам документ доопрацювати, зосередивши, зокрема, увагу на вирішенні таких проблем:

  • Посилення інституційної й правової здатності державного управління лісами до проведення реформ;
  • Фінансування лісового господарства в малолісних регіонах;
  • Формування цивілізованого ринку деревини, орієнтованого на розвиток глибокої переробки на території країни;
  • Координації між ЦОВВ і іншими стейкхолдерами у розробці та впровадженні концептуальних документів щодо лісів України

Також чимало учасників заходу пропонували паралельно розпочати процес розробки Національної лісової політики й Стратегії розвитку лісового сектора (Стратегії розвитку лісів України) із залученням усіх зацікавлених сторін. Лідером цього процесу має стати Мінагрополітики, на яке законом покладено завдання формування лісової політики. Для цього у Мінагрополітики має бути створений повноцінний департамент з питань лісового господарства.

За матеріалами “Український лісовий портал”.

Коментарі не дозволені.

Категорії
Погода
Погода в Онуфриевке
Статистика
Урядова гаряча лінія